niedziela, 14 września 2014

Lokaty bankowe

         Pomimo wielu publikacji na ten temat, lokaty, a konkretnie obliczenie zysków, wciąż sprawiają kłopoty. Szczególnie teraz, kiedy nasiliły się kampanie reklamowe banków oferujące różnego rodzaju super okazje zysków na lokatach.
         W jaki sposób prawidłowo ocenić lokatę i oczekiwany zysk. Na zysk wpływa stopa procentowa R, czas utrzymywania, kapitał oraz podatki. Bardzo ważne jest prawidłowe pojmowanie wielkości stopy procentowej R i faktu, że odnosi się ona zawsze do pełnego roku.
         Jeśli przykładowo bank oferuje oprocentowanie R = 5% i lokatę 2-miesięczną, to w czasie tych 2 miesięcy kapitał nie będzie pracował przy stopie 5%, ale części stopy r = 0,83% (R/n = r, czyli 5%/6 = 0,83%). A zatem jeśli nasz kapitał będzie wynosił 10.000 PLN, po 2 miesiącach wypracuje nam odsetki w wysokości 83,33 PLN. ( (0,83 / 100) × 10.000) Ale to nie wszystko. Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje 19%, liniowy (ciekawostka) podatek od zysków kapitałowych - zwany podatkiem Belki. Bank wyliczy, potrąci i zapłaci za nas ten podatek. W tym przypadku wyniesie on 15,83 PLN, a wiec wypłacona kwota netto wyniesie 67,50 PLN. Nasza stopa zyskowności wyniesie jedynie YR = 4,05% (znów w stosunku rocznym). Dodatkowo powinniśmy ocenić, czy opłaca się nam założyć konto w banku oferującym lokatę - zwykle to jest warunek skorzystania z oferty, czy też skorzystać z innych instrumentów finasowych oferowanych przez rynek.


Do pobrania: Lokata bankowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz